Разминаването в отчетените от машините гласове и реално вписаните в протоколите от секционните комисии нараства с близо 100% за всеки следващи избори.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Това показва анализ на НПО „Демократичен център“, който сравнява данните от флаш паметите на машините за гласуване с данните от протоколите от секционните комисия. Според авторите на изследването (кои са те, вижте в линка в края на абзаца) тази тенденция е обезпокояваща: 1 на всеки 5 гласа от машинното гласуване ги няма в протоколите
Разгледани са случаи, в които броят гласове от машини за отделните партии е по-малък от отчетените гласове в паметта на машините.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Преди изборите през април 2023г, които са първите, на които водещ е протоколът от комисията, а не от машината, превръщайки машината в своеобразен принтер, разминавания почти не се наблюдават.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
На изборите през юли 2021г. има само 3 гласа разлика, които произлизат от една секция.
На изборите през октомври 2022г. няма разминавания.
"Буди безпокойство фактът, че в изявления на отговорните институции се споменава как всеки следващ избор е „най-прозрачен“ и „най-проверяван“, като същевременно се наблюдават фрапиращи разлики между данни от машините и протоколите", казват от "Демократичен център.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Според изследователите проблемите с хартията за машините, за която отговаря държавата, се задълбочават и са нерешими за трети поредни избори. При хартиените бюлетини обаче не е възможен подобен анализ.
На изборите през април 2023г. има цели 2039 гласа разлика, разпределени по следния начин:
На следващите избори, през м. юни 2024г., разликата вече е 6945 гласа или над два пъти повече от разликата на изборите през април 2023г. , разпределени по следния начин:
На изборите през октомври 2024г. разликата вече е 9997 гласа, почти пет пъти повече от тази през април 2023г., разпределена по следния начин:
Изследователите уточняват, че анализът е проведен чрез изкуствен интелект със следната методика:
- Извадени са данните от флаш паметите на машините, както и от протоколите за всички секции от сайта на ЦИК – раздел отворени данни;
- Сравнени са за всеки избор и всяка секция данните (в приложени данни);
- Резултатите са обобщени по вид избор и на тяхна база е направен сравнителният анализ;
- За анализа са прегледани над 25 милиона реда данни.
Още: Нередности: 781 случая на надписани гласове или неработещи флаш памети от машинното гласуване