Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание отхвърли с 11 гласа "въздържал се", 3 против и 3 в подкрепа да влезе в дневния ред законопроектът, внесен от "ДПС - Ново начало" за закриване на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Точката бе предложена да влезе в дневния ред като извънредна от народния представител Хамид Хамид от формацията на Делян Пеевски.
"Трябва да се преустанови използването на антикорупционната комисия като политическа дъвка и като оправдание за всякакви политици", каза Хамид. Председателят на правната комисия Анна Александрова от ГЕРБ-СДС обаче коментира, че законопроектът току- що е постъпил в комисията и все още не са изпратени искания за становища от заинтересованите страни. Тя добави, че законопроектът е изключително важен и свързан с Плана за възстановяване и устойчивост.
Хамид Хамид опита да форсира процедурата и поиска прегласуване, като отбеляза, че законопроектът е изключително кратък и в същността си е с един единствен параграф, че се закрива Комисията за противодействие на корупцията и Закона за противодействие на корупцията се отменя.
"Де факто говорим за един параграф, не разбирам какви становища трябва да търсим, дали да се закрие или не. От близо седмица върви вече дискусия, всеки се произнесе по студията и т.н., всеки това коментира - час по-скоро да се закрие Антикорупционната комисия. Аз не разбирам това двуличие , когато всеки казва - тази комисия е бухалка, да се закрие, а сега изведнъж всички не искат точката да влезе в дневния ред", реагира остро Хамид, цитиран от БТА.
Бухалките
Бившият правосъден министър Надежда Йорданова от "Продължаваме промяната - Демократична България" посочи, че антикорупционната комисия действа като "бухалка", но народните представители трябва да вземат отговорни законодателни решения.
Още: Мнозинството в парламента скри премиер и министър от изслушване за пожарите
"Притеснявам се, че тази прибързаност всъщност цели да погаси, да спре дебата, отколкото да намери някакво реално решение", каза тя. Йорданова призова вносителите да огледат пак законопроекта си, като отбеляза, че предварителната оценка на въздействието не отговаря на Правилника за дейността на Народното събрание.
При прегласуването 4 бяха против, 3 "за" и 9 се въздържаха. Така точката не влезе в дневния ред на комисията, която продължи работата си с второ гласуване на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост.
Идеите
Припомняме, че по-рано в сряда от "Демократична България" анонсираха готов законопроект за закриването на Антикорупционната комисия и практическото откриване на нова комисия, която няма да има оперативно-издирвателни и разследващи функции, използване на специални разузнавателни средства (СРС) и т.н., а ще има само правомощия по конфликт на интереси, превенция на корупцията, проверка на имущество на публични лица, становища по нормативни актове и т.н.
Още: През "задния вход": ГЕРБ и ДПС-Пеевски със спорни промени в закона за околната среда
По думите на съпредседателя на ДБ Божидар Божанов "бухалчестите" правомощия ще бъдат премахнати посредством закриването на сегашната Антикорупционна комисия.
Снимка: БГНЕС
Инициираната идея идва на фона на продължаващия политически дебат за Антикорупционната комисия. По-рано в сряда отново в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че вицепремиерът Томислав Дончев води преговори с Европейската комисия за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) във връзка със закриването на антикорупционната комисия. Съществуването и функционирането на настоящата КПК е условие за получаване на милиони от ПВУ. Поради това от ГЕРБ още нямат конкретно решение за бъдещето на КПК, а по думите на Борисов, че ще "мислим няколко седмици", изглежда окончателния дебат ще се проведе след края на депутатската ваканция през септември.
Още: Легенди от социологията: Ново проучване, Ново началo
На този фон Пеевски изпълни обещанието си да внесе официално предложението за закриване на КПК. В сряда той написа: "КПК трябва да бъде закрита, защото антикорупционната комисия в настоящия си вид обслужва тези, по чието предложение беше създадена - ПП-ДБ, за кризисен ПР и създаването на образ на “жертви”, а в същото време няма ефективни действия за борба с корупцията. По гласуването на депутатите ще стане ясно кой наистина подкрепя това България да бъде правова, европейска, силна и справедлива държава и кой лъже и манипулира хората, за да обслужва частно-партийните си интереси", пишат от пресцентъра на формацията.