Цариградското грозде вече може да се намери в много градини. Докато по-старите сортове цариградското грозде често ставаха жертва на мана, сега има сортове, които са до голяма степен устойчиви. Ако храстът е засаден на частично засенчено място в рохкава, богата на хумус и не твърде суха почва, растението ще даде изобилни, тръпчиви, освежаващи плодове.
Още: Лесна и супер сполучлива рецепта с млад чесън, която всеки може да направи
Цариградското грозде е много здравословно. То съдържа много витамини, минерали и плодови киселини. От тази статия ще научите кога трябва да се берат плодовете на цариградското грозде, с каква цел и как могат да се преработват.
Торта с цариградско грозде
За кекс най-добрите плодове са зелени или червени, в зависимост от сорта. Берете ги между края на май и началото на юни. За един кекс са необходими 500 г цариградско грозде. Добавете също 1 супена лъжица пудра захар и 2 супени лъжици смлени бадеми. Надупчете цариградското грозде няколко пъти с вилица, за да не се спукат по време на печене. След това ги разбъркайте с пудрата захар и смлените бадеми.
Още: Ароматни картофки с чесън и копър – вкусно изкушение за всяка трапеза!
Отделете четири яйца за тестото. Разбийте жълтъците със 100 г марципан, 200 г омекнало масло, 100 г захар и пакетче ванилова захар. Разбийте белтъците с щипка сол до твърди върхове и ги изсипете върху марципана.
Пресейте 250 г брашно и една чаена лъжичка бакпулвер, след което разбъркайте всичко. Разбъркайте цариградското грозде и изсипете тестото в тава с подвижен ръб. Печете 40 минути на 160°C за този вкусен и сочен кекс. Добър апетит!
Ликьор от цариградско грозде
Колкото по-узрели са плодовете на цариградското грозде, толкова по-сладък и по-ароматен ще бъде ликьорът от цариградско грозде. Цариградските гроздове достигат пълния си аромат между края на юли и началото на август. Използваният алкохол също влияе върху вкуса на ликьора. Ром или водка са добри варианти. Джинът има свой собствен интензивен вкус и придава на получения ликьор специална хвойнова нотка.
Още: Този лесен компот от череши ще направи чудеса с вашето тяло
В зависимост от рецептата, ликьорът се вари или се оставя да се запари без нагряване. За 500 г цариградско грозде са необходими около 0,7 литра алкохол. Към това добавете 200 г захар, леден захарен сироп или сироп и в зависимост от вашия вкус, пулпа от шушулка ванилия или ванилова захар. Сложете всички съставки в затварящ се контейнер и съхранявайте от три до шест седмици на хладно и тъмно място. След това прецедете ликьора и го бутилирайте.
Сварете цариградско грозде
Цариградското грозде естествено съдържа много пектин. Този естествен желиращ агент се използва от организма като фибри. Съдържанието на пектин е особено високо в неузрелите цариградски гроздове. Най-доброто време за прибиране на реколтата е, когато плодовете са достигнали крайния си размер, но са все още твърди.
Още: Най-лесната и апетитна разядка за лятото — опитайте и ще разберете защо всички я обожават
500 г цариградско грозде могат да направят 1 до 2 буркана от по 500 мл. За да консервирате цариградско грозде, почистете плодовете, пробийте ги, за да предотвратите спукването им, и ги наредете на пластове в буркани за консервиране. Разтворете 250 г захар в половин литър вода. Залейте плодовете със захарната вода, докато се покрият напълно. Затворете бурканите и ги варете на 85°C за 20 минути.
Цариградското грозде е не само красиво допълнение към всяка градина, но и изключително полезен и универсален плод. С няколко лесни стъпки и малко търпение можете да превърнете реколтата си в нещо наистина специално – вкус, който си струва да се сподели.
Още: Качамак по италиански: Вкусно, просто и засищащо ястие за цялото семейство