Производител на селскостопанска техника разработи трактор, който се задвижва с гориво, направено от кравешка тор. Техниката на New Holland работи с втечнен биометан, произвеждан лесно от кравешката тор, съобщават от Технюз.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Тракторът T7 е с мощност 270 к.с. не отстъпва по производителност на стандартните дизелови машини. Иновативната технология е разработена от британската компания Bennamann, която повече от десетилетие се занимава с изследвания и разработки в областта на производството на биометан.
ОЩЕ: Турция ще произвежда биогаз от отпадъците на три крави
Работата с метан осигурява на трактора същата мощност като дизеловото гориво, но при значително намалени емисии. По време на пилотния тест във ферма в Корнуол въглеродните емисии са паднали от 2500 на 500 метрични тона само за година.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Използването на животински отпадъци може да донесе редица ползи за фермерите, включително за намаляването на вредните емисии в атмосферата, намаляване на данъците върху замърсяването на околната среда, спестяване на скъпо дизелово гориво и преход към самодостатъчен икономически модел.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
ОЩЕ: След Ван Гог: В Германия екоактивисти заляха шедьовър на Моне с картофено пюре (ВИДЕО)
Каква всъщност е технологията: кравешката тор от стадо от 100 животни се превръща в гориво, наречено "летлив метан", с използване на специално оборудване. Монтираният на трактора криогенен резервоар поддържа метан в течна форма при температура от -162°C.
Иновацията на британските фермери може да спаси популацията на кравите от екоактивистите, които "атакуват" в галериите картини на известни художници.
Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?
Още: Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално