Министърът на околната среда и водите Нено Димов заяви, че е възможно да се стигне до промяна на сегашния план за управление на Природен парк "Витоша". Това стана по време на днешния парламентарен контрол.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
Министърът отговори на въпрос на депутати от БСП - Румен Георгиев, Крум Зарков, Пенчо Милков, избрани от София. Припомняме, че точно такава промяна на плана за управление на Национален парк "Пирин" предизвика недоволство на еколози, които от края на миналата година протестират в защита на парка. Според тях решението дава зелена светлина за строежи върху 48% от територията на парка.
Димов днес (26 януари) не даде конкретика какви ще бъдат промените за "Витоша". Според сегашните правила във Витоша не може да има ново строителство, а само подмяна и ремонт на вече съществуващите лифтове и влекове. Според концесионера "Витоша ски" обаче подмянaта на някои съоръжения е невъзможна, тъй като те вече не се произвеждат.
"Има два варианта - единият е приемане на новия план, който е върнат с допълнителни въпроси към дирекцията на Природен парк "Витоша", а другият е изменение на съществуващия план", каза министърът, като уточни, че се търси най-бързият вариант, който ще позволи и паркът да се развива.
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
"Не мога да кажа за колко време ще се разреши, очаквам до края на февруари, даже до средата на месеца, да получа обратно информацията от Природен парк "Витоша" и на базата ѝ ще решим как да процедираме", коментира министърът, като заяви, че целта му е паркът да се върне на софиянци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"
„Трябва да се направи устройствен план, който да мине през екологична оценка и оценка за съответствие, а ако има инвестиционни намерения те да минат през оценка за въздействие върху околната среда", каза още той.