Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВАП възложи проверка за замърсяването на водите на река Марица

28 юли 2020, 17:01 часа • 7200 прочитания

Върховна административна прокуратура (ВАП) ангажира министъра на околната среда и водите (МОСВ), изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и главния държавен здравен инспектор да предприемат мерки за опазване от замърсяване водите на река Марица.

Действията на прокуратурата са предприети след самосезиране по повод публикации в електронни медии, в които се съдържат данни за замърсяване водите на река Марица, в района на гр. Димитровград, вследствие на което на 27.07.2020 год., след водопой, 29 крави намират смъртта си.

С оглед изнесените данни, както и засегнатите обществените отношения, свързани с опазване на околната среда и водите като национално богатство и достояние, жизненоважен ресурс, необходим за съществуването на животни, растения и хора, са предприети от ВАП действия за опазване и възстановяване на околната среда и преодоляване неблагоприятните ефекти от замърсяването на водата за питейно – битови нужди.

При извършване на проверката трябва да се изяснят източникът и причината за замърсяване водите на р. Марица в района на гр. Димитровград с отровни вещества на 27.07.2020 година.

Проверката следва да установи какви мерки са предприети във връзка със замърсяването водите на реката, с оглед опазване здравето и живота на хора и животни и недопускане на повторен подобен инцидент, както и какви действия са предприети за опазване и възстановяване на околната среда и водите, и преодоляване неблагоприятните ефекти от замърсяването водата за питейно – битови нужди.

На БАБХ е възложено да даде отговор за причините за смъртта на животните, а под ръководството на главния държавен здравен инспектор да се извършат необходимите проверки за гарантиране качеството на водата предназначена за питейно - битови цели.

По същия случай е образувано и досъдебно производство от Районна прокуратура – Димитровград.

Сформиран е екип за изясняване причините за смъртта на животните, установяване на извършителя/ите на престъплението и лицата, съпричастни към извършеното престъпление, както и механизма, по който е извършено деянието. По първоначални данни, вероятна причина за смъртта на животните е неустановено силно отровно химично вещество – химическа основа, което е предизвикало внезапната смърт на животните. От водата на местопроизшествието са иззети проби от служители на РИОСВ - Хасково.

Извършват се процесуално-следствени действия под ръководството на Районна прокуратура Димитровград в производствени бази и цехове на предприятия в близост до района на местопроизшествието - „Източна индустриална зона“, с цел установяване източникът на замърсяването.

Работата по случая продължава.

Междувременно здравните власти уверяват, че няма опасност за хората в Хасковска област, след като при замърсяване на приток на река Марица се отровиха 29 крави, пили от водата в канал, съобщи БНР. Превантивно са затворени са обаче 30 кладенеца на десния бряг на река Марица и десетки населени места в пет общини остават без вода. Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов увери, че се прави всичко възможно за осигуряване на вода:

„Осигуряваме в момента вода с водоноски, очакваме пробите, които са взети от реката, към настоящия момент знам, че няма опасност за живота и здравето на хората на тези населени места, но изследванията и вземането на проби продължават и в момента“.

Една от версиите е, че каналът, от който животните са пили отровната вода, е замърсен с фосфорни органични съединения от голямо предприятие в района. Телата на умрелите животни ще бъдат обезвредени с мобилен инсинератор, уточниха за БНР от Агенцията по храните.

Областният управител Стефка Здравкова също съобщи, че пробите от река Марица в момента са в нормата, няма опасност за хората, няма опасност и за населените места по поречието на реката.

От ВиК съобщиха, че техните проби, които са взети от шест места, не са готови. 48 са населените места, включително Симеоновград и Свиленград, които са без вода,.

От кризисния щаб в Хасково категорично отрекоха информацията за производствена авария, която беше обявена по-рано от Министерството на здравеопазването. Областният управител Здравкова отказа да сподели какви са работните версии за замърсената вода, която е причинила смъртта на стадото животни.

Отровените крави са регистрирани, собственикът ще получи обезщетение. Стоян Господинов загуби снощи 29 крави, след като са пили вода от канал, свързан с река Марица.

"Този канал идва от "Неохим"-а, заводът е в ремонт, промиват тези съдове и всичкото тука изтича", коментира собственикът.

29-те крави са регистрирани, което означава, че собственикът им ще получи обезщетение - уточниха за "Хоризонт" от Агенцията по храните. Финансовите инструменти за компенсиране обаче ще бъдат определени, едва след като излязат резултатите от взетите от ветеринарите проби и се изясни причината за смъртта.

Работи се по версията, че водата е замърсена от голямо промишлено предприятие. Главният комисар Николай Николов - директор на "Пожарна безопасност и защита на населението":

"Какво точно се е случило, ще кажат колегите, които водят досъдебно производство. Имат вече събрана много информация".

Областният управител на Хасково Стефка Здравкова след заседание на Кризисния щаб обяви, че се спира водоподаването към пет общини по поречието на река Марица.

"Нямаме други умрели животни надолу по течението на реката. Въпреки всичко, предприехме мерки по спиране на водовземането от басейна на река Марица, за да предотвратим евентуални щети".

Според властите няма екологична опасност за населението на съседните Турция и Гърция и затова не се налага да бъдат информирани по линия на външно министерство.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес