Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН с резолюция за оръжейно ембарго над Израел и разследване на военни престъпления

27 май 2021, 20:48 часа • 2281 прочитания

Съветът на ООН (UNHRC) по правата на човека трябва да гласува по-късно днес резолюция, която ще призове за оръжейно ембарго срещу Израел и ще създаде постоянна комисия за установяване на факти, която да го разследва за военни престъпления срещу палестинците.

Ако бъде одобрена на специална сесия на 47-членния UNHRC, анкетната комисия ще започне да разглежда инциденти, които са се случвали както преди, така и след 13 април 2021 г. Решението за призив за такава сонда е предизвикано от 11-дневната война между Израелските отбранителни сили (ИОС) и „Хамас“ и беше внесено от Палестинската администрация и Пакистан от името на Организацията за ислямско сътрудничество.

Това ще бъде първият път, когато UNHRC създава постоянна мисия за установяване на факти по отношение на която и да е държава-членка на ООН, съобщи „Джерусалем Пост“.

UNHRC вече призовава ежегодно за оръжейно ембарго срещу Израел. Новата резолюция е в допълнение към този ежегоден текст.

Този нов текст „призовава всички държави да се въздържат от прехвърляне на оръжие, когато преценят, в съответствие с приложимите национални процедури и международни задължения и стандарти, че съществува явен риск такива оръжия да бъдат използвани за улесняване на сериозни нарушения или злоупотреби на международните разпоредби за правата на човека или сериозни нарушения на международното хуманитарно право."

Специалната сесия на UNHRC за Израел е 30-тата, която той провежда от създаването си през 2006 г. Това е деветата такава сесия, която провежда за Израел.

Сред планираните лектори са върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет, специалният докладчик за палестинските територии Майкъл Линк, докладчик на Центъра за правата на човека, израелския посланик към ООН в Женева, външния министър на Палестина и журналисти.

Десетки страни ще имат обръщения, включително държави-членки на ООН по правата на човека и трети страни. Съединените щати не са членове на UNHRC, но понастоящем избраха да не вземат думата в ролята на наблюдател.

В обръщението си към съвета Бачелет предупреди, че израелските действия по време на 11-дневната война в Газа, приключила на 21 май, могат да "представляват военни престъпления".

Тя се съгласи, че „Хамас“ е причинил смърт и наранявания в Южен Израел и че неговите „ракети са били безразборни и не са направили разлика между военни и цивилни обекти и използването им по този начин представлява явно нарушение на международното хуманитарно право“. „Такова нарушение включва изстрелването на ракети от цивилните райони на „Хамас“, каза тя. "Действията на едната страна обаче не освобождават другата от нейните задължения по международното право", обясни Бачелет.

Тя постави под съмнение твърдението на Израел, че сградите, които той е разрушил в Газа, са били цели на „Хамас“, обяснявайки, че "не сме виждали доказателства в това отношение".

Тя добави: "Няма съмнение, че Израел има право да защитава своите граждани и жители. Палестинците обаче също имат права. Същите права."

От палестинската общност обвиниха Израел в опит да измести палестинците и да ги изгони от града, за да могат кварталите, в които живеят, да бъдат превърнати в еврейски.

Според тях „Израел е страхлив расистки режим, който убива деца, и международната общност го насърчава да преследва военни престъпления и да създаде "режим на апартейд. Коренът на насилието е окупацията на Израел на палестинска територия“.

„Заселниците трябва да бъдат включени в списъка на терористите и да бъдат наложени политически и икономически санкции на Израел до края на "окупацията", каза техен представител.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес