Тайванските депутати си разменят удари и се замерят с балони, пълни с вода, в сградата на законодателната власт за пореден път – третата парламентарна свада за две седмици заради номинацията за ръководител на висш държавен надзорен орган.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Fights break out in Taiwan's parliament after President Tsai's nomination of Chen Chu as head of the Control Yuan, the country’s watchdog body.
— AFP news agency (@AFP) July 17, 2020
Lawmakers from the ruling Democratic Progressive Party used boards to block water balloons thrown by opposition Kuomintang legislators pic.twitter.com/JXf14KBbhZ
Законодател от управляващата Демократична прогресивна партия (ДПП) беше заснет на камера, удряйки член на опозиционна партия по време на гласуването за номинираната Чен Чу.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
По-късно депутати от опозиционната Китайска националистическа партия (КМТ) хвърлиха водни балони към подиума на говорителите, принуждавайки колегите си от ДПП да се облекат в дъждобрани и да държат картонени щитове.
Fights break out in Taiwan parliament – in pictures https://t.co/TsuAtJPBzR pic.twitter.com/m5fZUrgwBs
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
— Global Issues Web (@globalissuesweb) July 17, 2020
Парламентът в Тайпе е прословут с масовите свади и е сцена на чести протести.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Watch lawmakers throw punches and chairs as Taiwan's parliament descends into chaos. pic.twitter.com/HkF2IYN9iV
— NBC News (@NBCNews) July 14, 2017
Разправии избухнаха заради политиките на реформи и намаляването на пенсиите, когато президентът Цай Инуън за първи път встъпи в длъжност преди четири години.
Оттогава конфронтациите намаляха, но в последните две седмици те се завърнаха с отхвърляне на решението за номиниране на 70-годишния Чен за ръководител на контролния орган, наблюдаващ другите клонове на правителството.
КМТ е против нейното назначаване, което изисква одобрение от доминиращия от ДПП парламент.
Партията също така твърди, че 24 от 27 души, номинирани за членство в органа, са в тясна връзка с ДПП в „най-лошия“ списък за номинации на агенцията.
„Изискваме нов преглед и искаме номинациите да бъдат оттеглени“, заяви председателят на КМТ.
Чен Чу е прекарала шест години в затвора по време на политическата си кариера, след като е била арестувана през 1979 г. като един от най-изтъкнатите дисиденти в „инцидента в Гаосюн“, известен още като „инцидентът Формоза“.
Въпреки сутрешното меле, гласуването продължи и номинацията на Чен беше одобрена.
Тя заяви, че ще напусне ДПП, след като нейната кандидатура бъде одобрена, за да запази безпристрастността на позицията и обвини опозицията, че я затрупва с неоснователни обвинения.