Иран обяви: Ормузкият проток ще бъде под контрола на Техеран

23 юни 2026, 6:10 часа 837 прочитания 0 коментара

Ормузкият проток ще бъде администриран от Техеран. Това заяви главният ирански преговарящ Мохамад Багер Галибаф след разговори, насочени към прекратяване на войната между САЩ и Израел срещу Ислямската република. Иран и Съединените щати са се договорили да създадат комуникационни канали за поддържане на отворен морския път и за прекратяване на бойните действия в Ливан, съобщиха посредници след първия кръг преговори в Швейцария, насочени към овладяване на конфликта в Близкия изток.

ОЩЕ: Иран получи лиценз за продажба на петрол, САЩ поставиха условие за размразяване на активите

"Ормузкият проток никога няма да се върне към състоянието си отпреди войната и ще бъде управляван от Иран в съответствие с международното право", каза Галибаф при завръщането си от преговорите, според агенция IRNA.

Той посочи и че разговорите в луксозния швейцарски курорт Бюргенщок са донесли "добри резултати". "По мое мнение това пътуване имаше добри постижения, особено по отношение на дискусията за протока, разговорите за Ливан, въпроса за нефтените изключения и размразяването на замразени средства", каза той. И добави, че ще има размразяване на ирански активи в чужбина на два транша, всеки по 6 млрд. долара:

САЩ временно са спрели санкциите върху иранския петрол, след като вицепрезидентът Джей Ди Ванс заяви, че Техеран ще позволи на инспектори на ООН по ядрените въпроси да се върнат в страната, след преговорите. Като част от споразумението Иран трябва да получи облекчаване на част от санкциите от Вашингтон, както и размразяване на активи.

ОЩЕ: Цената на петрола тръгна в неочаквана посока заради преговорите между САЩ и Иран

"Разбира се, ние смятаме, че сме още в началото на този процес и трябва да продължим усилията си", добави Галибаф.

Ормузкият проток, който Иран е затворил в началото на войната, е бил отворен отново миналата седмица след споразумение между Вашингтон и Техеран. По-късно обаче Техеран е обявил повторно затваряне на протока в отговор на израелски удари в Ливан.

Оттогава Иран и САЩ са се договорили да създадат комуникационна линия "за избягване на инциденти и недоразумения с цел безопасно преминаване на търговски кораби" през стратегическия воден път, съобщават катарски и пакистански посредници.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Новините днес