Иран твърди, че негови военни кораби са се отправили към САЩ

09 февруари 2014, 11:22 часа 32420 прочитания

Ирански бойни кораби са получили заповед да се доближат до американските морски граници в отговор на разполагането на американски кораби в Персийския залив, предаде Ройтерс, като цитира иранската агенция ФАРС.

Още: Украйна е приоритет: САЩ забавят ПВО системи Patriot за Швейцария

Още: Сенатът на САЩ одобри орязване на милиарди за чужбина и за медиите, но републиканците ще трябва да побързат

Тя се позовава на адмирал Афшин Резая Хадад, който е от иранските военноморски сили и е командващ северната иранска флота, предаде БТА.

Адмиралът твърди, че иранските кораби са се отправили към Атлантическия океан през водите близо до Южна Африка. Подробности за корабите не се съобщават.

Във Вашингтон представител на американската отбрана, пожелал да остане анонимен, подложи на съмнение твърденията. Той обаче добави, че всякакви кораби са свободни да плават в международни води.

Още: Тръмп обижда съпартийци по случая "Епстийн"

Още: Безсърдечно и скъпо: Администрацията на Тръмп унищожи 500 т храна за спешна хуманитарна помощ

САЩ и техните съюзници редовно организират маневри в Персийския залив. САЩ имат база за петия си флот в Бахрейн.

Иран често пъти е заплашвал, че ще блокира Ормузкия проток в началото на Залива, ако бъде атакуван заради ядрената си програма. Западните военни учения в региона са смятани за опити за разубеждаване на Иран от подобна стъпка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес