Близо 40 000 души могат да влязат в българската IT индустрията, каза Илия Кръстев, председател на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), по време на събитие, проведено във Велико Търново, предава БТА.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
„Избрахме началото на популяризирането на инициативата да е от Велико Търново, защото тук има добра образователна база, добри предпоставки за качествен живот, концентрация на култура, история и природа“, посочи Кръстев.
Той допълни, че районът е чудесна локация и за така наречените дигитални номади, които търсят интересни места, откъдето да работят за своите компании.
Много хора от 2020 година насам, работещи в сектора, се завърнаха в България и избраха да се установят в малки градове или села, в близост до общински центрове, далеч от столицата и тази тенденция продължава да се утвърждава, каза той.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
По думите му, асоциацията е отворена и за специалисти от Украйна, Беларус и Русия, които могат да започнат работа след уреждане на статута си у нас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
За да бъдат привлечени младите хора, през месец май във Велико Търново ще се състои обучителен семинар, в който представителите на IT сектора ще разяснят възможностите, които тази работа предоставя, както и начините за кандидатстване.
Във Велико Търново функционират 80 компании от IT сектора, което го нарежда между пето и шесто място в страната в тази класация, стана ясно от думите на кмета Даниел Панов.
Следващите градове, в които представителите на асоциацията ще се срещнат с местните власти, са Стара Загора и Благоевград, които също са с потенциал да бъдат новите центрове за развитие.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Още: Програмистите у нас по-добре заплатени отколкото в Германия