Експерт за казуса с матурата по БЕЛ: Това е въпрос, който учат студенти 3 курс

19 юни 2019, 09:00 часа • 8155 | прочитания

"Въпросът наистина е много сложен. Според правописния речни думата се пише слято. Проблемът с полуслятото писане е много сериозен, но това седмокласниците няма как да знаят." Това каза преподавателят в Софийския университет доц. Владислав Миланов в коментар за спорния въпрос в матурата по български език и литература тази година.

Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено

Още: Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети

Дори учителите се замислят как да напишат думата. Това е въпрос, който учат студенти по българска филология в 3 курс, допълни още той в интервю за bTV.

Доц. Миланов беше категоричен, че учениците "не учат това, което утре ще им бъде полезно, как да говорят убедително, как да напишат молба до работодателя си. Не се поставя акцент върху този вид писане и се оказва, че ние изискваме нещо, върху което не сме работили специално."

"Поздравявам всички, които са се справили със задачата, но не бива да ги поставяме в такава ситуация, защото това не е обект на тяхното обучение. В учебниците им никъде не се поставя акцент върху правописа и не ги кара да мислят върху него. Децата заучават дефиниции и теории, които след това забравят. Затова всички казваме, че не могат да говорят и да се представят успешно", обясни още преподавателят.

Още: Янка Такева: На никого от учителите не е опиран нож, за да се подпише в подкрепа за религията в училище

Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации

Той обърна внимание на това, че е "обидно хората, които правят законите на страната да не познават езика ни", както и че няма законопроект, който да е лишен от правописни и пунткуационни грешки. 

Припомняме, че на матурата за 7 клас по БЕЛ напрежение предизвика думата "леснопреносим". От просветното министерство обявиха, че ще зачетат за правилен и двата начина на изписване.

В задача 17 учениците трябваше да открият 14 грешки. Една от тях е "лесно преносима", където децата трябваше да поправят "и" с "е", за да бъде правилно изписана думата. Споровете обаче бяха около това дали "леснопреносим" се пиша слято или разделно. "Независимо от това, че в текста словосъчетанието "лесно преносима" не е използвано като сложна дума и е правилно да се пише разделно в съответствие с Официалния правописен речник на българския език, за вярно ще се приема и "леснопреносима", обясниха от МОН.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес