"Енергоатом" потвърди обстрела на Запорожката АЕЦ от руснаците: Един от енергоблоковете е изключен

05 август 2022, 18:45 часа • 7971 | прочитания

Украинската държавна компания "Енергоатом", която управлява четирите атомни електроцентрали в страната, потвърди обстрела на Запорожката АЕЦ от руските сили.

Още: Съсипаха съюзничка на Орбан: показа мъж в багажник и свърза членството на Украйна в ЕС с трафик на органи (ВИДЕО)

Още: Три защитни линии: Украйна се готви за руска офанзива в Днепропетровска област (ОБЗОР - ВИДЕО)

В петък, 5 август, руските въоръжени сили организираха въоръжена провокация, като откриха огън по посока на Запорожката атомна електроцентрала. Това съобщиха от пресслужбата на компанията. Според съобщението около 14:30 часа са регистрирани на три пъти изстрелвания на снаряди в близост до индустриалната площадка на АЕЦ "Запорожие" в Енергодар. Един от тях е попаднал във високоволтовата комуникационна линия 330 kW GRP на автотрансформатора на ЗАЕЦ - Запорожката ТЕЦ.

Атомната електроцентрала за момента продължава да работи, но е изключен един от енергоблоковете ѝ. Емисии и изхвърляния на радиоактивни вещества не са регистрирани, казват от пресслужбата на "Енергоатом".

Кметът на окупирания от руснаците град Енергодар Дмитрий Орлов също потвърди информацията за въоръжената провокация на руските въоръжени сили. По думите му, подразделения на руските войски обстрелват от територията на ядрения обект и жилищните квартали на града, а жителите му са в паника заради възможна авария.

Още: Наводнения и без ток: Проливни дъждове в Сочи (ВИДЕО)

Още: С какво време посрещаме астрономическото лято? Отговорът от Николай Василковски

От ръководството на "Енергоатом" за пореден път призовават западните страни да обърнат внимание на ситуацията около Запорожката АЕЦ и да се положат всички усилия за връщането на ядрения обект под контрола на Украйна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес