През последните няколко дни Русия е съсредоточила голям брой стратегически бомбардировачи на военно летище "Енгелс-2" в Саратовска област. Това може да означава, че се подготвя нова масирана ракетна атака срещу Украйна.
Още: Командирът на 8-ма общовойскова руска армия е убит - първи данни
Още: Откраднал 35 млн. долара: Бившата дясна ръка на Шойгу ще лежи дълго в руски затвор
Германското издание Der Spiegel първо публикува новината, като се позовава на сателитни снимки, предоставени от Maxar Technologies и Planet Labs.
The #German magazine Spiegel has published satellite images from the #Russian airfield Engels-2 near #Saratov.
— NEXTA (@nexta_tv) December 1, 2022
The publication believes that they are preparing for a new missile attack on #Ukraine. pic.twitter.com/SIxJXXnFbb
Още: Арестуваха българка, снимала еротичен филм на плаж в Халкидики (СНИМКА)
Още: Молдовският коз на Путин е на път да влезе в затвора задълго
На кадрите, заснети на 28 ноември, се вижда, че на територията на летище "Енгелс-2" се намират около 20 стратегически бомбардировача Ту-160 и Ту-95. Именно тези самолети се използват за изстрелване на крилати ракети "въздух-земя" по време на атаките срещу Украйна.
Експертите, които анализират сателитните снимки, отбелязват изключително висока активност на летището. "Наземният персонал очевидно е много активен, цистерните с гориво са паркирани до бомбардировачите с далечен обсег, виждат се множество големи кашони с боеприпаси, превозни средства и ремонтни материали", казва независимият военен анализатор Арда Мевлютоглу пред Der Spiegel.
Още: Трибунал за Путин: Зеленски с важна стъпка, украинският парламент е на ход
Още: Руски изтребител се разби насред Русия
Той обръща внимание и на големия брой транспортни самолети, паркирани на летището. Експертът смята, че те са доставили ракети за бомбардировачите.
"Енгелс-2" е военновъздушна база на руските войски, разположена край град Енгелс, Саратовска област на Руската федерация. Според информация от открити източници това летище е единственото в Русия, на което са базирани стратегически бомбардировачи Ту-160.
Още: Въпреки мащабната пропаганда: Защо военната служба в Русия прилича на затвор?
Още: Голямо свлачище затрупа път в Италия (ВИДЕО)
За последен път руснаците извършиха масирана ракетна атака срещу Украйна на 23 ноември, когато загинаха 10 души. Целите на окупаторите традиционно са обекти от енергийната инфраструктура. В резултат на нанесените от тях щети в страната имаше прекъсване на електрозахранването и спиране на водата, а тези проблеми се очаква да продължават чак до пролетта.
ОЩЕ: Кличко призова жителите на Киев да се подготвят за прекъсвания на тока до пролетта
На 23 ноември над територията на Украйна бяха изстреляни 67 крилати ракети от различни типове. Противовъздушната отбрана на страната успя да свали 51 от тях.