Учени: Динозаврите са изчезнали само за 2 часа

29 юли 2026, 12:14 часа 1102 прочитания 0 коментара

Царството на динозаврите на Земята е приключило преди около 66 милиона години, след като 15-километровият астероид Чиксулуб е ударил планетата.

Изчезването на динозаврите

Астероидът е ударил днешния полуостров Юкатан в Мексико. Дълго време е било загадка колко бързо са изчезнали динозаврите след удара на астероида, пише Popular Science. Нови изследвания показват, че това е било мигновено унищожение.

„Смятаме, че на практика всички динозаври са били унищожени в рамките на първия час или два“, казва планетарният учен от университета Пърдю и съавтор на изследването Брандън Джонсън.

Прочетете също: Учени от Тайланд откриха нов вид динозавър с невероятно дълга шия

Астероидът Чиксулуб мигновено е унищожил целия живот в широк радиус от удара си на границата между периодите Креда и Палеоген. Движейки се с около 19 км в секунда, астероидът се е сблъскал със Земята със сила, еквивалентна на 100 тератона тротил - повече от милиард пъти силата на атомните експлозии в Хирошима и Нагасаки.

Експлозията е създала кратер с диаметър около 180 км и начална дълбочина 17–20 км. Около 25 трилиона метрични тона отломки са били изхвърлени в атмосферата и след това са паднали на Земята под формата на огнени снаряди, наречени сферули, подпалвайки гори.

 

Значително количество от веществото също се превърна в газообразна пара, която се издигна високо в атмосферата. През 2023 г. изследователи регистрираха тънък слой прах в Северна Америка, който първоначално може да е бил атмосферна пара. Използвайки остатъчните пари като отправна точка, Джонсън и колегите му комбинирали съществуващите компютърни модели на събитието Чиксулуб с данни за праха, вдигнат от кратера по време на масовото измиране.

Прочетете също: Как бозайниците са завладели планетата след динозаврите: Ново откритие на учените

Въз основа на тези модели беше установено, че атмосферен слой от скални пари би бил дори по-смъртоносен от прегрятите сферични частици. Действайки като дебел изолационен слой, облакът прах би могъл да нагрее повърхността поне 3,5 пъти повече от скалните отломки сами по себе си. Това би било повече от достатъчно, за да убие мигновено огромен брой животни, като същевременно причини горски пожари по целия свят.

„Нашето проучване подкрепя хипотезата, че самият сблъсък е бил опустошителен за земния живот и е причинил масово измиране“, казва Джонсън.

Открит е нов вид динозавър с невероятно дълга шия: една уникална кост помогна . Само една мъничка, уникална вкаменена кост помогна на учените да открият напълно нов вид динозавър с изключително дълга шия.

Още интересни открития за астероида, унищожил динозаврите

Анмари Пикърсгил от Университета в Глазгоу и нейните колеги анализирали скални проби, събрани по време на 364-та океанска експедиция през 2016 г. По това време изследователите пробили дупка на 1 километър под морското дъно в кратера, който сега е до голяма степен покрит от Мексиканския залив. През 2019 г. това им позволи да реконструират първите моменти след удара, пише Qubit.

Според списание New Scientist, при новото проучване учените са искали да разберат колко дълго са просъществували хидротермалните системи, възникнали след удара, разтопил 10 000 кубически километра скала. Преди се смяташе, че хидротермалната система, дълбока няколко километра, се е охладила за два милиона години. Но проучването, публикувано в списанието Communications Earth & Environment, установи, че процесът всъщност е отнел четири пъти повече време.

Учените стигат до извода, че хидротермална система или поне част от структурата върху Чиксулуб, 8 милиона години след удара продължава да нагрява Земята отвътре. Според австралийския геолог Крис Къркланд, изследването ясно показва, че големите удари на астероиди не само причиняват разрушения, но и създават нови подземни екосистеми.

Пробата, обхващаща границата между Креда и Палеоген, разкрива удивителните ефекти от сблъсъка на астероида със Земята. Изследователите заключават от пробите, че ударът е създал кратер с дълбочина 20-25 километра, със северен отвор в стената на кратера, през който морската вода е успяла да проникне във вътрешността на кратера в рамките на около половин час, оставяйки след себе си близо 80 метра седименти. Според тях това е сред най-големите седиментни образувания в геоложкия летопис.

Прочетете също: Най-старата река в света е предшествала динозаврите: Къде се намира?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Новините днес